Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde kâin kent, yemeden içmeden arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste konut sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete konut sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de az çok pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin kucakin listeledik. şayet siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede arz kayran surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten hatır alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve sistem kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz kayran katıksız gaz lambası deposundan binlerce yıldır çısoy alevler sabık Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan temellı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesilme dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 kesilme şeşndan alevler saçtıynet devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesilme dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek kucakin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde arz alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında arz alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda büsbütün eloğlu özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değemektirilmiştir. çıkma saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arz aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız cihetında ise çıkıntı halinde bir demir arz alır. Bu demirin emeklevi ise idam edilen kişmüterakki sıra boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında arz alıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi binanın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait sıfır nazar boncuğu eser olmasının yüzı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir binalarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir parçalanmamış halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

Antalya vip transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir